



60W 24V LED Strip Power Supply For LED Light Strip IP20 Soft Start LED Driver
| Place of Origin | CHINA |
|---|---|
| Brand Name | YIZEE LIGHT |
| Certification | CE/RoHS |
| Model Number | 41559466 |
| Minimum Order Quantity | 100M |
| Price | Negotiation |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 50000m/month |
| Working Temperature | -50℃~+80℃ |
| Input Voltage | 180-255V |
| Protection Level | IP20 |
| Application | Indoor Lighting |
| Delivery Time | 3-7days sample, mass order within 20 days |
| Packaging Details | Neutral Packing, OEM Packing Are Available |
| Other Service | OEM & ODM, One To One Communication |
Product Details
| Working Temperature | -50℃~+80℃ |
|---|---|
| Input Voltage | 180-255V |
| Protection Level | IP20 |
| Application | Indoor Lighting |
Product Description
Product Description:
LED Driver is a high-performance and reliable product for lighting applications. This driver utilizes advanced technologies to provide an efficient output power of up to 60W with a weight of less than 0.5KG. It has a high efficiency of up to 90%, and a wide input voltage range of 180-255V. Our LED Driver also comes with a 3-year warranty, ensuring peace of mind with your purchase. With its robust design and high reliability, LED Driver is the perfect choice for your lighting needs.
Once power is applied, the lights will gradually increase from off to 100%, suitable for any constant voltage LED strip light, make user's eyes more comfortable.
Features:
- Product Name: LED Driver, LED Strip Power Supply
- Input Voltage: 180-255V
- Weight: ≤0.5KG
- Output Frequency: 50/60Hz
- Application: Indoor Lighting
- Working Temperature: -40℃~+85℃
Technical Parameters:
| Property | Value |
|---|---|
| LED Driver | Soft-start Enhances LED Driver |
| Output Frequency | 50/60Hz |
| Protection Level | IP20 |
| Efficiency | ≥90% |
| Warranty | 3 Years |
| Working Temperature | -40℃~+85℃ |
| Output Voltage | 24V |
| Output Power | 60W |
| Size(mm) | 140.5 (L)*50(W)*23(H) |
| Weight | ≤0.5KG |
| Input Voltage | 180-255V |
Product Images




Frequently Asked Questions
Our Services
- Professional LED strip design, installation guidance, OEM and ODM support.
- Fast response for product selection, samples, quotations and technical questions.
- Factory-direct quality control with strong packaging for export orders.
- Custom lengths, waterproof grades, CCT, voltage and accessory matching are available.