




5mm 6W/M COB LED Strip Lights CRI>90 504Chips/M Non Dots Flexible Strip Light
| Place of Origin | CHINA |
|---|---|
| Brand Name | YIZEE LIGHT |
| Certification | CE/RoHS |
| Model Number | 38044300 |
| Minimum Order Quantity | 100M |
| Price | Negotiation |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 50000m/month |
| Voltage | DC24V |
| Power(W) | 6W/Meter |
| PCB Width | 5mm |
| LED Chips/m | 504Led Chips/M |
| Delivery Time | 3-7days sample, mass order within 20 days |
| Packaging Details | Neutral Packing, OEM Packing Are Available |
| Other Service | OEM & ODM, One To One Communication |
Product Details
| Voltage | DC24V |
|---|---|
| Power(W) | 6W/Meter |
| PCB Width | 5mm |
| LED Chips/m | 504Led Chips/M |
Product Description
5mm 6W/M COB LED Strip CRI>90 504Chips/m No Dots Flexible Strip
Q1: What are the advantages of cob LED strip lights?
A1: Advantages of COB LED Strips
High Brightness: COB LED strips have a much higher brightness than traditional LED strips due to the concentration of multiple LED chips into a small space. This makes them ideal for use in applications where bright, high-quality lighting is required
High Brightness: COB LED strips have a much higher brightness than traditional LED strips due to the concentration of multiple LED chips into a small space. This makes them ideal for use in applications where bright, high-quality lighting is required
Q1: What is the difference between LED strip and cob LED strip?
The main differences between a COB LED strip and an SMD (Surface Mounted Device) LED strip are the distance between chips and the level of light density the strips give off. In an SMD LED light strip, the chips are soldered onto the circuit board and placed with space in between them
Product Description
1. Good solution for linear light. It perfect achieve the Dot-Free lighting effect even if without any profile or PC cover.
2. Continuous and uniform linear illumination, with soft and elegant light, no glare.
3. Only 5mm width, suitable for narrow space, suitable for furniture or any corner application.
4. Adopt Flip-Chip technology, no dead light risk.
2. Continuous and uniform linear illumination, with soft and elegant light, no glare.
3. Only 5mm width, suitable for narrow space, suitable for furniture or any corner application.
4. Adopt Flip-Chip technology, no dead light risk.
Product Parameters
| Model No | SF504-24V-5mm |
| PCB Width | 5mm |
| LED Qty/m | 504Leds/M |
| PCB materials | 2Oz Double-sided coated pure copper |
| Voltage(V) | DC24V |
| Power(W) | 6W/Meter |
| Luminous(lm/m) | 360-510 |
| LED Chip Brand | Sanan |
| LED BINs | 5-Step, one BIN only for each order |
| CRI(RA>) | Ra >90 |
| Color Tempertature | 2700/3000/4000/5000/6000k |
| IP Rate | IP20 |
| View Angle | 120 |
| Product Size(mm) | 5000*5*2.7mm |
| Package(m/roll) | 5M/roll (1m/roll,10m/roll,20m/roll.50m/roll,100m/roll. Customized length available) |
| Cutting Unit | 13.89mm |
| Adhesive Tape | 55230H 3M tape |
| Dimmable | YES |
| Certificate | UL,CE |
| Warranty | 3 Years |
Product Images




Frequently Asked Questions
Q1: Do you have free sample?
A1: Yes, we can offer samples for testing. Please contact us for freight and sample details.
Q2: What is your minimum order quantity?
A2: Usually MOQ is 100m, and trial orders can be discussed according to product type.
Q3: What’s your delivery time?
A3: Samples are usually ready in 3-7 days. Bulk production depends on quantity and customization.
Q4: Do you offer OEM services?
A4: Yes, we support OEM and ODM service including logo, packaging and specification customization.
Our Services
- Professional LED strip design, installation guidance, OEM and ODM support.
- Fast response for product selection, samples, quotations and technical questions.
- Factory-direct quality control with strong packaging for export orders.
- Custom lengths, waterproof grades, CCT, voltage and accessory matching are available.
x
![Product Image]()