





4mm Slim Flexible LED Strip 120LEDs 9.6w Ra90 Warm White Led Strip
| Place of Origin | CHINA |
|---|---|
| Brand Name | YIZEE LIGHT |
| Certification | CE/RoHS |
| Model Number | 36857297 |
| Minimum Order Quantity | 100M |
| Price | Negotiation |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 50000m/month |
| Voltage | DC24V |
| Power | 9.6W/Meter |
| PCB Width(mm) | 4mm |
| Cutting unit(mm) | 6leds/50mm |
| Delivery Time | 3-7days sample, mass order within 20 days |
| Packaging Details | Neutral Packing, OEM Packing Are Available |
| Other Service | OEM & ODM, One To One Communication |
Product Details
| Voltage | DC24V |
|---|---|
| Power | 9.6W/Meter |
| PCB Width(mm) | 4mm |
| Cutting unit(mm) | 6leds/50mm |
Product Description
4mm Slim Flexible LED Strip 120LEDs 9.6w Ra90 Led Tape Light
Product Description
1. 120 LEDs/m with 1.2mm thick, better to be in conjunction with profiles
2. Offers 4 kinds of optional 2700-6000K white light, CRI 90
3. Only 4mm width, suitable for narrow spaces.
4. SDCM3, 1 BIN only, 5 years warranty
5. Suitable for various dimming controllers
Product Parameters
| Model No | S6120-24V-4mm |
| PCB Width | 4mm |
| LED Qty/m | 120Leds/M |
| PCB materials | 2Oz Double-sided coated pure copper |
| Voltage(V) | 24V DC |
| Power(W) | 9.6W/Meter |
| Luminous(lm/m) | max 854 |
| LED Chip Brand | Sanan |
| LED BINs | 3-Step, one BIN only for each order |
| CRI(RA>) | >80(CRI >90 / CRI >95 optional) |
| Color Tempertature | 2700/3000/3500/4000/6000k |
| IP Rate | IP20/IP55/IP65/IP67 |
| View Angle | 120 |
| Product Size(mm) | 5000*4*1.2mm |
| Package(m/roll) | 5M/roll (Customized length available) |
| Cutting Unit | 6LED/50mm |
| Adhesive Tape | 55230H 3M tape |
| Dimmable | Yes |
| Certificate | UL,CE |
| Warranty | 5 Years |
| CRI | CCT | Lm/m | Lm/W | Energy efficiency Class |
| >90 | 2700K | 776 | 81 | G |
| 3000K | 815 | 85 | G | |
| 3500K | 828 | 86 | G | |
| 4000K | 854 | 89 | G | |
| 6000K | 815 | 85 | G |
Product Images





Frequently Asked Questions
Q1: Do you have free sample?
A1: Yes, we can offer samples for testing. Please contact us for freight and sample details.
Q2: What is your minimum order quantity?
A2: Usually MOQ is 100m, and trial orders can be discussed according to product type.
Q3: What’s your delivery time?
A3: Samples are usually ready in 3-7 days. Bulk production depends on quantity and customization.
Q4: Do you offer OEM services?
A4: Yes, we support OEM and ODM service including logo, packaging and specification customization.
Our Services
- Professional LED strip design, installation guidance, OEM and ODM support.
- Fast response for product selection, samples, quotations and technical questions.
- Factory-direct quality control with strong packaging for export orders.
- Custom lengths, waterproof grades, CCT, voltage and accessory matching are available.
x
![Product Image]()