


9.6W/M CCT Color Temperature Adjustable LED Strip Flexible Neon 2835 240LEDs/M
| Place of Origin | CHINA |
|---|---|
| Brand Name | YIZEE LIGHT |
| Certification | CE/RoHS |
| Model Number | 37319071 |
| Minimum Order Quantity | 100M |
| Price | Negotiation |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 50000m/month |
| Voltage | 24V |
| Power | 9.6W/Meter |
| IP Rating | IP20/IP55/IP65/IP67 |
| Cutting unit(mm) | 6 LED/50mm |
| Delivery Time | 3-7days sample, mass order within 20 days |
| Packaging Details | Neutral Packing, OEM Packing Are Available |
| Other Service | OEM & ODM, One To One Communication |
Product Details
| Voltage | 24V |
|---|---|
| Power | 9.6W/Meter |
| IP Rating | IP20/IP55/IP65/IP67 |
| Cutting unit(mm) | 6 LED/50mm |
Product Description
CCT Adjustable Flexible LED Strip 2700K-6000K 2835 240LEDs/m
Product Description
1. Three-wire adjustable toning strip makes it widely match all kinds of controllers
2. Perfect for the curvy, space-sensitive backlighting requiring the thinnest of lighting solutions.
3. High quality FPC, 2 in 1 LEDs.hlgh thermal 3M adhesive
4. With life span over 60000H
5. 1.2mm thick, better to be in conjunction with profiles
Product Parameter
| Model No | S8240CCT-24V-8mm |
| PCB Width | 8mm |
| LED Qty/m | 240Leds/M |
| PCB materials | 2Oz Double-sided coated pure copper |
| Voltage(V) | DC24V |
| Power(W) | 9.6W/Meter |
| Luminous(lm/m) | 440-990 |
| LED Chip Brand | Sanan |
| LED BINs | 5-Step, one BIN only for each order |
| CRI(RA>) | Ra >80(Ra >90/Ra >95 optional) |
| Color Tempertature | 2700K-6000k |
| IP Rate | IP20/IP55/IP65/IP67 |
| View Angle | 120 |
| Product Size(mm) | 5000*8*1.5mm |
| Package(m/roll) | 5M/roll (1m/roll,10m/roll,20m/roll.50m/roll,100m/roll. Customized length available) |
| Cutting Unit | 6 LED/50mm |
| Adhesive Tape | 55230H 3M tape |
| Dimmable | YES |
| Certificate | UL,CE |
| Warranty | 3 Years |
Product Images


Frequently Asked Questions
Q1: Do you have free sample?
A1: Yes, we can offer samples for testing. Please contact us for freight and sample details.
Q2: What is your minimum order quantity?
A2: Usually MOQ is 100m, and trial orders can be discussed according to product type.
Q3: What’s your delivery time?
A3: Samples are usually ready in 3-7 days. Bulk production depends on quantity and customization.
Q4: Do you offer OEM services?
A4: Yes, we support OEM and ODM service including logo, packaging and specification customization.
Our Services
- Professional LED strip design, installation guidance, OEM and ODM support.
- Fast response for product selection, samples, quotations and technical questions.
- Factory-direct quality control with strong packaging for export orders.
- Custom lengths, waterproof grades, CCT, voltage and accessory matching are available.
x
![Product Image]()