





6mm Width DC 24V Flexible LED Strip SMD2835 Flexible Led Lights 5M 168LEDs/M
| Place of Origin | CHINA |
|---|---|
| Brand Name | YIZEE LIGHT |
| Certification | CE/RoHS |
| Model Number | 37277363 |
| Minimum Order Quantity | 100M |
| Price | Negotiation |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 50000m/month |
| Product name | Flexible LED Strip |
| Input voltage(v) | DC24V |
| Power(W) | 7.2W/Meter |
| PCB Width | 6mm |
| Delivery Time | 3-7days sample, mass order within 20 days |
| Packaging Details | Neutral Packing, OEM Packing Are Available |
| Other Service | OEM & ODM, One To One Communication |
Product Details
| Product name | Flexible LED Strip |
|---|---|
| Input voltage(v) | DC24V |
| Power(W) | 7.2W/Meter |
| PCB Width | 6mm |
Product Description
6mm Width DC 24V Flexible LED Strip SMD2835 LED Strip Non-Waterproof 5M 168LED
Product Description
(1) A variety of color temperature options, 1900-6000K are conventional color temperatures
(2) 3-Step, one BIN only for each order
(2) 3-Step, one BIN only for each order
(3) 5 years warranty
Product Parameters
| Model No | S8168-24V-6mm |
| PCB Width | 6 mm |
| LED Qty/m | 168Leds/M |
| PCB materials | 3Oz Double-sided coated pure copper |
| Voltage(V) | 24V DC |
| Power(W) | 7.2W/Meter |
| Luminous(lm/m) | max 792 |
| LED Chip Brand | Sanan |
| LED BINs | 3-Step, one BIN only for each order |
| CRI(RA>) | >80(CRI >90 / CRI >95 optional) |
| Color Tempertature | 1900/2300/2700/3000/3500/4000/5000/6000k |
| IP Rate | IP20/IP55/IP65/IP67 |
| View Angle | 120 |
| Product Size(mm) | 5000*6*1.5mm |
| Package(m/roll) | 5M/rol (Customized length available) |
| Cutting Unit | 7LED/42mm |
| Adhesive Tape | 55230H 3M tape |
| Dimmable | Yes |
| Certificate | UL,CE |
| Warranty | 5 Years |
| CRI | CCT | Lm/m | Lm/W | Energy Efficiency Class |
| >90 | 1900k | 612 | 85 | G |
| 2300k | 672 | 93 | G | |
| 2700k | 720 | 100 | F | |
| 3000k | 756 | 105 | F | |
| 3500k | 768 | 107 | F | |
| 4000k | 792 | 110 | F | |
| 5000k | 792 | 110 | F | |
| 6000k | 756 | 105 | F |
Product Images





Frequently Asked Questions
Q1: Do you have free sample?
A1: Yes, we can offer samples for testing. Please contact us for freight and sample details.
Q2: What is your minimum order quantity?
A2: Usually MOQ is 100m, and trial orders can be discussed according to product type.
Q3: What’s your delivery time?
A3: Samples are usually ready in 3-7 days. Bulk production depends on quantity and customization.
Q4: Do you offer OEM services?
A4: Yes, we support OEM and ODM service including logo, packaging and specification customization.
Our Services
- Professional LED strip design, installation guidance, OEM and ODM support.
- Fast response for product selection, samples, quotations and technical questions.
- Factory-direct quality control with strong packaging for export orders.
- Custom lengths, waterproof grades, CCT, voltage and accessory matching are available.
x
![Product Image]()