




3 Button Mini LED Strip Controller Wireless Rgb For WS2811 WS2812 DC5 To 12V
| Place of Origin | CHINA |
|---|---|
| Brand Name | YIZEE LIGHT |
| Certification | CE/RoHS |
| Model Number | 40576027 |
| Minimum Order Quantity | 100M |
| Price | Negotiation |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 50000m/month |
| Power | 27A/12V battery |
| Dimension | 85 x 85 x 12mm |
| Compatible | SMDD2835 series |
| Range | 10M |
| Delivery Time | 3-7days sample, mass order within 20 days |
| Packaging Details | Neutral Packing, OEM Packing Are Available |
| Other Service | OEM & ODM, One To One Communication |
Product Details
| Power | 27A/12V battery |
|---|---|
| Dimension | 85 x 85 x 12mm |
| Compatible | SMDD2835 series |
| Range | 10M |
Product Description
3 Button Mini LED Controller for WS2811 WS2812 RGB Strip Light DC5-12V
Product Description
1. Works stably, easy to use and connection is simple;
2. Can be customized to support almost every kind of one-wire or two-wire LED-DRIVER-IC;
3. With 68 kinds of patterns,which are vivid and beautiful;
4. Can control up to 600 pixels;
5. DC5~24V wide-range power supply;
6. Preventing reverse connection of power supply.
Operating Voltage: DC5~24V
Power Consumption: Less than 1W
Supported IC: WS2801, WS2811, LPD6803, LPD8806, TM1809, UCS1903, UCS9812, APA102, APA104. Can be customized to support other DRIVER-IC.
Cautions: Please make sure the power supply voltage matches your controller before you power it.
| MODE+ | Switching patterns forwardly |
| SPEED | Switching speed |
| MODE- | Switching patterns backwardly |
| MODE+ AND MODE- | Pressing MODE+ and MODE- at the same time and release at the same time into AUTO Mode |
Product Images





Frequently Asked Questions
Our Services
- Professional LED strip design, installation guidance, OEM and ODM support.
- Fast response for product selection, samples, quotations and technical questions.
- Factory-direct quality control with strong packaging for export orders.
- Custom lengths, waterproof grades, CCT, voltage and accessory matching are available.