




220v IP65 Flexible Led Strip 2835 120leds/M High Voltage Led Ribbon
| Place of Origin | CHINA |
|---|---|
| Brand Name | YIZEE LIGHT |
| Certification | CE/RoHS |
| Model Number | 37614666 |
| Minimum Order Quantity | 100M |
| Price | Negotiation |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 50000m/month |
| Voltage | 220V |
| Power | 12W/Meter |
| IP Rating | IP65/IP67 |
| Cutting unit(mm) | 12LED/100mm |
| Delivery Time | 3-7days sample, mass order within 20 days |
| Packaging Details | Neutral Packing, OEM Packing Are Available |
| Other Service | OEM & ODM, One To One Communication |
Product Details
| Voltage | 220V |
|---|---|
| Power | 12W/Meter |
| IP Rating | IP65/IP67 |
| Cutting unit(mm) | 12LED/100mm |
Product Description
220v IP65 Flexible Led Strip 2835 120leds/M High Voltage Led Ribbon
Q: Can 110V LED be used on 220V?
A: If the lamp is rated for 110 volts, and you give it 220 volts, it will die.
Q:What is the difference between high voltage and low voltage LED strips?
A: The packaging of high-voltage LED strips and low-voltage LED strips are also very different. High-voltage LED flexible strips can generally be 50~100 m/roll; low-voltage LED strips can be up to 5~10 m/roll. The DC power supply attenuation exceeding 10 meters will be very powerful.
Product Description
1. Connect directly to mains power without the need for another power supply
2. Protected by extrusion silicon, IP65
3. Integrated with IC, consistent luminance
4. CE/CB approved, 3 years warranty
Product Parameter
| Model No | HS8120-220V-8mm |
| PCB Width | 8mm |
| LED Qty/m | 120Leds/M |
| PCB materials | 2Oz Double-sided coated pure copper |
| Voltage(V) | DC220V |
| Power(W) | 12W/Meter |
| Luminous(lm/m) | 780-1010 |
| LED Chip Brand | Sanan |
| LED BINs | 3-Step, one BIN only for each order |
| CRI(RA>) | Ra >90 |
| Color Tempertature | 2700/3000/3500/4000/6000k |
| IP Rate | IP65/IP67 |
| View Angle | 120 |
| Product Size(mm) | 10000*10*4mm |
| Package(m/roll) | 10M/roll(30m/roll.50m/roll,100m/roll. Customized length available) |
| Cutting Unit | 12LED/100mm |
| Adhesive Tape | 55230H 3M tape |
| Dimmable | Yes |
| Certificate | UL,CE |
| Warranty | 5 Years |
| CRI | CCT | LM/M | LM/W |
| >90 | 2700K | 918 | 77 |
| 3000K | 964 | 80 | |
| 3500K | 979 | 82 | |
| 4000K | 1010 | 84 | |
| 6000K | 964 | 80 |
Product Images




Frequently Asked Questions
Q1: Do you have free sample?
A1: Yes, we can offer samples for testing. Please contact us for freight and sample details.
Q2: What is your minimum order quantity?
A2: Usually MOQ is 100m, and trial orders can be discussed according to product type.
Q3: What’s your delivery time?
A3: Samples are usually ready in 3-7 days. Bulk production depends on quantity and customization.
Q4: Do you offer OEM services?
A4: Yes, we support OEM and ODM service including logo, packaging and specification customization.
Our Services
- Professional LED strip design, installation guidance, OEM and ODM support.
- Fast response for product selection, samples, quotations and technical questions.
- Factory-direct quality control with strong packaging for export orders.
- Custom lengths, waterproof grades, CCT, voltage and accessory matching are available.
x
![Product Image]()