




10mm 48V Tunnable Color Temperature Adjustable LED Strip 280LEDs/M SMD2216 15W/M
| Place of Origin | CHINA |
|---|---|
| Brand Name | YIZEE LIGHT |
| Certification | CE/RoHS |
| Model Number | 40086681 |
| Minimum Order Quantity | 100M |
| Price | Negotiation |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 50000m/month |
| Voltage | 24V |
| Power | 15W/Meter |
| IP Rating | IP20/IP55/IP65/IP67 |
| Cutting unit(mm) | 12LED/50mm |
| Delivery Time | 3-7days sample, mass order within 20 days |
| Packaging Details | Neutral Packing, OEM Packing Are Available |
| Other Service | OEM & ODM, One To One Communication |
Product Details
| Voltage | 24V |
|---|---|
| Power | 15W/Meter |
| IP Rating | IP20/IP55/IP65/IP67 |
| Cutting unit(mm) | 12LED/50mm |
Product Description
10mm 48V Tunnable LED Strip 2700-6000K SMD2216 280 LEDs/m 15W/M
Product Description
1. Toning and CCT adjustable, High-density light beads, Widely adaptive to all kinds of controllers.
2. Suitable for commercial stylish lighting in conjunction with BSD 48V series power supply
3. High quality PFC, high thermal 3M adhesive
4. With life span over 60000H
5. Suitable for various dimming controllers
Product Parameter
| Model No | S6280CCT-48V-10mm |
| PCB Width | 10mm |
| LED Qty/m | 280Leds/M |
| PCB materials | 3Oz Double-sided coated pure copper |
| Voltage(V) | DC48V |
| Power(W) | 15W/Meter |
| Luminous(lm/m) | 740-1600 |
| LED Chip Brand | Sanan |
| LED BINs | 3-Step, one BIN only for each order |
| CRI(RA>) | Ra >90 |
| Color Tempertature | 2700/3000/3500/4000/6000k |
| IP Rate | IP20/IP55/IP65/IP67 |
| View Angle | 120 |
| Product Size(mm) | 5000*10*1.6mm |
| Package(m/roll) | 10M/roll (20m/roll.50m/roll,100m/roll. Customized length available) |
| Cutting Unit | 28LED/100mm |
| Adhesive Tape | 55230H 3M tape |
| Dimmable | Yes |
| Certificate | UL,CE |
| Warranty | 3 Years |
Product Images




Frequently Asked Questions
Q1: Do you have free sample?
A1: Yes, we can offer samples for testing. Please contact us for freight and sample details.
Q2: What is your minimum order quantity?
A2: Usually MOQ is 100m, and trial orders can be discussed according to product type.
Q3: What’s your delivery time?
A3: Samples are usually ready in 3-7 days. Bulk production depends on quantity and customization.
Q4: Do you offer OEM services?
A4: Yes, we support OEM and ODM service including logo, packaging and specification customization.
Our Services
- Professional LED strip design, installation guidance, OEM and ODM support.
- Fast response for product selection, samples, quotations and technical questions.
- Factory-direct quality control with strong packaging for export orders.
- Custom lengths, waterproof grades, CCT, voltage and accessory matching are available.
x
![Product Image]()