




48V Flexible RGB LED Strip 60LEDs/M15m Per Roll 5050 Coloured Led Strip Lights
| Place of Origin | CHINA |
|---|---|
| Brand Name | YIZEE LIGHT |
| Certification | CE/RoHS |
| Model Number | 35872596 |
| Minimum Order Quantity | 100M |
| Price | Negotiation |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 50000m/month |
| Voltage | DC 48V |
| Actual Power(w/m) | 14.4 W/Meter |
| PCB Width | 10mm |
| Led Quantity | 60Leds/M |
| Delivery Time | 3-7days sample, mass order within 20 days |
| Packaging Details | Neutral Packing, OEM Packing Are Available |
| Other Service | OEM & ODM, One To One Communication |
Product Details
| Voltage | DC 48V |
|---|---|
| Actual Power(w/m) | 14.4 W/Meter |
| PCB Width | 10mm |
| Led Quantity | 60Leds/M |
Product Description
48V RGB Flexible LED Strip SMD5050 60LEDs/m 10mm 15m Per Roll
Product Description
1. SMD 5050 RGB,Single-ended power supply for 15m, Consistent luminance.
2. Suitable for commercial stylish lighting in conjunction with BSD 48V series power supply
3. High quality PFC, high thermal 3M adhesive
4. With life span over 60000H>Suitable for various dimming controllers
Product Parameter
| Model No | S560RGB-48V-10mm |
| PCB Width | 10mm |
| LED Qty/m | 60Leds/M |
| PCB materials | 3Oz Double-sided coated pure copper |
| Voltage(V) | 24V DC |
| Power(W) | 14.4W/Meter |
| Luminous(lm/m) | max 385 |
| LED Chip Brand | Sanan |
| LED BINs | / |
| CRI(RA>) | / |
| Color Tempertature | / |
| IP Rate | IP20/IP55/IP65/IP67 |
| View Angle | 120 |
| Product Size(mm) | 15000*12*2.1mm |
| Package(m/roll) | 15M/roll (20m/roll.50m/roll,100m/roll. Customized length available) |
| Cutting Unit | 10LED/166.7mm |
| Adhesive Tape | 55230H 3M tape |
| Dimmable | Yes |
| Certificate | UL,CE |
| Warranty | 3 Years |
Product Images




Frequently Asked Questions
Q1: Do you have free sample?
A1: Yes, we can offer samples for testing. Please contact us for freight and sample details.
Q2: What is your minimum order quantity?
A2: Usually MOQ is 100m, and trial orders can be discussed according to product type.
Q3: What’s your delivery time?
A3: Samples are usually ready in 3-7 days. Bulk production depends on quantity and customization.
Q4: Do you offer OEM services?
A4: Yes, we support OEM and ODM service including logo, packaging and specification customization.
Our Services
- Professional LED strip design, installation guidance, OEM and ODM support.
- Fast response for product selection, samples, quotations and technical questions.
- Factory-direct quality control with strong packaging for export orders.
- Custom lengths, waterproof grades, CCT, voltage and accessory matching are available.
x
![Product Image]()