




10mm 207lm/W High Efficiency LED Strip 9.6w/M Flexible 24v Led Strip Lights
| Place of Origin | CHINA |
|---|---|
| Brand Name | YIZEE LIGHT |
| Certification | CE/RoHS |
| Model Number | 37377369 |
| Minimum Order Quantity | 100M |
| Price | Negotiation |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 50000m/month |
| Voltage | DC24V |
| Power | 9.6W/Meter |
| LED Qty/m | 180Leds/M |
| PCB Width | 10mm |
| Delivery Time | 3-7days sample, mass order within 20 days |
| Packaging Details | Neutral Packing, OEM Packing Are Available |
| Other Service | OEM & ODM, One To One Communication |
Product Details
| Voltage | DC24V |
|---|---|
| Power | 9.6W/Meter |
| LED Qty/m | 180Leds/M |
| PCB Width | 10mm |
Product Description
10mm Width 207lm/W High Efficiency 9.6w/M 24V Led Flexible Strip
Product Description
1. Luminous effciency reaches up to 207LM/W
2. High quality 3oz FPC, high thermal 3M adhesive>With life span over 60000H
3. SDCM≤3,1 Bin forever, CRI80/90 optional
4. 5 years warranty
Product Parameter
Product Parameter
| Model No | S8180-24V-10mm |
| PCB Width | 10mm |
| LED Qty/m | 180Leds/M |
| PCB materials | 3Oz Double-sided coated pure copper |
| Voltage(V) | DC24V |
| Power(W) | 9.6W/Meter |
| Luminous(lm/m) | 2280-3000 |
| LED Chip Brand | Sanan |
| LED BINs | 3-Step, one BIN only for each order |
| CRI(RA>) | Ra >80(Ra >90/Ra >95 optional) |
| Color Tempertature | 2700/3000/3500/4000/6000k |
| IP Rate | IP20/IP55/IP65/IP67 |
| View Angle | 120 |
| Product Size(mm) | 5000*10*1.6mm |
| Package(m/roll) | 5M/roll (1m/roll,10m/roll,20m/roll.50m/roll,100m/roll. Customized length available) |
| Cutting Unit | 9LED/62.5mm |
| Adhesive Tape | 55230H 3M tape |
| Dimmable | YES |
| Certificate | UL,CE |
| Warranty | 5 Years |
Product Images





Frequently Asked Questions
Q1: Do you have free sample?
A1: Yes, we can offer samples for testing. Please contact us for freight and sample details.
Q2: What is your minimum order quantity?
A2: Usually MOQ is 100m, and trial orders can be discussed according to product type.
Q3: What’s your delivery time?
A3: Samples are usually ready in 3-7 days. Bulk production depends on quantity and customization.
Q4: Do you offer OEM services?
A4: Yes, we support OEM and ODM service including logo, packaging and specification customization.
Our Services
- Professional LED strip design, installation guidance, OEM and ODM support.
- Fast response for product selection, samples, quotations and technical questions.
- Factory-direct quality control with strong packaging for export orders.
- Custom lengths, waterproof grades, CCT, voltage and accessory matching are available.
x
![Product Image]()