





Ultra Slim 3mm Flexible LED Strip High Density 238LEDs/M Flexible Led Tape
| Place of Origin | CHINA |
|---|---|
| Brand Name | YIZEE LIGHT |
| Certification | CE/RoHS |
| Model Number | 37277335 |
| Minimum Order Quantity | 100M |
| Price | Negotiation |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 50000m/month |
| Voltage | DC24V |
| Power | 7.2W/Meter |
| PCB Width(mm) | 3 mm |
| IP Rating | IP20/IP55/IP65/IP67 |
| Delivery Time | 3-7days sample, mass order within 20 days |
| Packaging Details | Neutral Packing, OEM Packing Are Available |
| Other Service | OEM & ODM, One To One Communication |
Product Details
| Voltage | DC24V |
|---|---|
| Power | 7.2W/Meter |
| PCB Width(mm) | 3 mm |
| IP Rating | IP20/IP55/IP65/IP67 |
Product Description
Ultra Slim 3mm Flexible LED Strip 238LEDs/M 7.2W/M Led Tape
Q: What are the thinnest LED strips?
A: The smallest or narrowest flexible LED strip in the market is 2mm. What widths does the narrow led strip contain? 2mm led strip, 3mm led strip, 4mm led strip, 5mm led strip.
Q: What is the difference between 3mm and 5mm LED?
A: 5mm LEDs can be so bright, they are often used as illumination (lighting something up, like a flashlight, we'll talk about this next). 3mm LEDs are not as bright but are smaller, and are good for indication (like an LED that tells you something is on).
Product Description
(1) Ultra slim, only 3mm width, suitable for narrow spaces.
(2) High Density, 238LEDs/m, dotless for linear light
| Model No | S6238-24V-3mm |
| PCB Width | 3mm |
| LED Qty/m | 238Leds/M |
| PCB materials | 3Oz Double-sided coated pure copper |
| Voltage(V) | 24V DC |
| Power(W) | 7.2W/Meter |
| Luminous(lm/m) | 580~716 |
| LED Chip Brand | Sanan |
| LED BINs | 3-Step, one BIN only for each order |
| CRI(RA>) | >90 |
| Color Tempertature | 3000/3500/4000/6000k |
| IP Rate | IP20/IP55 |
| View Angle | 120 |
| Product Size(mm) | 5000*3*1.3mm |
| Package(m/roll) |
5M/roll (Customized length available) |
| Cutting Unit | 7LED/29.4mm |
| Adhesive Tape | 55230H 3M tape |
| Dimmable | Yes |
| Certificate | UL,CE |
| Warranty | 5 Years |
| CRI | CCT | LM/M | LM/W |
| >90 | 3000K | 480 | 100 |
| 3500K | 489 | 102 | |
| 4000K | 504 | 105 | |
| 6000K | 480 | 100 |
Product Images





Frequently Asked Questions
Our Services
- Professional LED strip design, installation guidance, OEM and ODM support.
- Fast response for product selection, samples, quotations and technical questions.
- Factory-direct quality control with strong packaging for export orders.
- Custom lengths, waterproof grades, CCT, voltage and accessory matching are available.