



1900-3000K CCT Addjustable LED Strip 24V 10mm 168LEDs/M Dim to Warm LED Strip
| Place of Origin | CHINA |
|---|---|
| Brand Name | YIZEE LIGHT |
| Certification | CE/RoHS |
| Model Number | 37323127 |
| Minimum Order Quantity | 100M |
| Price | Negotiation |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 50000m/month |
| Voltage | 24V |
| CCT | 1900K-3000K |
| Power | 14.4W/Meter |
| IP Rating | IP20/IP55/IP65/IP67 |
| Delivery Time | 3-7days sample, mass order within 20 days |
| Packaging Details | Neutral Packing, OEM Packing Are Available |
| Other Service | OEM & ODM, One To One Communication |
Product Details
| Voltage | 24V |
|---|---|
| CCT | 1900K-3000K |
| Power | 14.4W/Meter |
| IP Rating | IP20/IP55/IP65/IP67 |
Product Description
1900-3000K CCT Addjustable LED Strip 24V 10mm 168LEDs/M
Product Description
1. Strips with Aluminum Profile, linear light.
2. Adjust the color temperature as you desire by controller.
3. Tunable white 1900K~3000K
4. High CRI>90 available.
5. High density LEDs 168LEDs/m
2. Adjust the color temperature as you desire by controller.
3. Tunable white 1900K~3000K
4. High CRI>90 available.
5. High density LEDs 168LEDs/m
Product Parameter
| Model No | CS8168CCT-24V-10mm |
| PCB Width | 10mm |
| LED Qty/m | 168Leds/M |
| PCB materials | 2Oz Double-sided coated pure copper |
| Voltage(V) | DC24V |
| Power(W) | 14.4W/Meter |
| Luminous(lm/m) | max1150 |
| LED Chip Brand | Sanan |
| LED BINs | 5-Step, one BIN only for each order |
| CRI(RA>) | Ra >90(Ra >95 optional) |
| Color Tempertature | 1900-3000k |
| IP Rate | IP20/IP55/IP65/IP67 |
| View Angle | 120 |
| Product Size(mm) | 5000*10*1.5mm |
| Package(m/roll) | 5M/roll (1m/roll,10m/roll,20m/roll.50m/roll,100m/roll. Customized length available) |
| Cutting Unit | 14 LED/83.3mm |
| Adhesive Tape | 55230H 3M tape |
| Dimmable | YES |
| Certificate | UL,CE |
| Warranty | 5 Years |
Product Images



Frequently Asked Questions
Q1: Do you have free sample?
A1: Yes, we can offer samples for testing. Please contact us for freight and sample details.
Q2: What is your minimum order quantity?
A2: Usually MOQ is 100m, and trial orders can be discussed according to product type.
Q3: What’s your delivery time?
A3: Samples are usually ready in 3-7 days. Bulk production depends on quantity and customization.
Q4: Do you offer OEM services?
A4: Yes, we support OEM and ODM service including logo, packaging and specification customization.
Our Services
- Professional LED strip design, installation guidance, OEM and ODM support.
- Fast response for product selection, samples, quotations and technical questions.
- Factory-direct quality control with strong packaging for export orders.
- Custom lengths, waterproof grades, CCT, voltage and accessory matching are available.
x
![Product Image]()