




400W Professional Slow Start LED Transformer with IP20 Protection 24V Output
| Place of Origin | CHINA |
|---|---|
| Brand Name | YIZEE LIGHT |
| Certification | CE/RoHS |
| Model Number | 41900623 |
| Minimum Order Quantity | 100M |
| Price | Negotiation |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 50000m/month |
| Warranty | 3 Years |
| Output Power | 60W |
| Output Voltage | 24V |
| Protection Level | IP20 |
| Delivery Time | 3-7days sample, mass order within 20 days |
| Packaging Details | Neutral Packing, OEM Packing Are Available |
| Other Service | OEM & ODM, One To One Communication |
Contact Person: George Gao | WhatsApp: +8613912313066
Product Details
| Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Output Power | 60W |
| Output Voltage | 24V |
| Protection Level | IP20 |
Product Description
Product Description:
Our LED Driver is designed for indoor lighting applications, and is capable of withstanding temperatures from -40℃ to +85℃. It supports output frequencies of 50/60Hz and features a maximum output power of 60W, with the dimensions of 140.5 (L)*50(W)*23(H). It is an ideal LED power supply, LED transformer and LED power supply driver to meet the needs of various interior lighting designs. This LED driver is able to power up to 60W of LED lighting with guaranteed reliability under any climatic condition. With its advanced circuit design and efficient heat dissipation, it ensures a stable and consistent lighting performance for any interior lighting design.
Once power is applied, the lights will gradually increase from off to 100%, suitable for any constant voltage LED strip light, make user’s eyes more comfortable.
<divstyle=” position: absolute;top: 50%;left: 50%;transform: translate(-50%, -50%);” > 
Technical Parameters:
| Parameter | Value |
|---|---|
| Product Name | LED Driver |
| Output Power | 60W |
| Output Voltage | 24V |
| Protection Level | IP20 |
| Size(mm) | 140.5 (L)*50(W)*23(H) |
| Power Factor | 0.5 |
| Frequency | 50~60 Hz |
| Warranty | 3 Years |
| Working Temperature | -40℃~+85℃ |
| Input Voltage | 180-255V |
| Output Frequency | 50/60Hz |
<span
Product Images




Frequently Asked Questions
Our Services
- Professional LED strip design, installation guidance, OEM and ODM support.
- Fast response for product selection, samples, quotations and technical questions.
- Factory-direct quality control with strong packaging for export orders.
- Custom lengths, waterproof grades, CCT, voltage and accessory matching are available.