

12*20mm IP67 Silicone Neon Strip 24V 5M Side Bend LED Neon Flex
| Place of Origin | CHINA |
|---|---|
| Brand Name | YIZEE LIGHT |
| Certification | CE/RoHS |
| Model Number | 42740338 |
| Minimum Order Quantity | 100M |
| Price | Negotiation |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 50000m/month |
| Product Name | Silicone Neon Strip |
| Product Size | 12(W)*20(H)*5000(L)mm |
| Wattage | 9.6w/m |
| Length | 5M |
| Delivery Time | 3-7days sample, mass order within 20 days |
| Packaging Details | Neutral Packing, OEM Packing Are Available |
| Other Service | OEM & ODM, One To One Communication |
Product Details
| Product Name | Silicone Neon Strip |
|---|---|
| Product Size | 12(W)*20(H)*5000(L)mm |
| Wattage | 9.6w/m |
| Length | 5M |
Product Description
Product Description:
Silicone Neon Strip – The Ultimate Lighting Solution
Our Silicone Neon Strip is powered by energy-efficient LED lights, providing you with bright and long-lasting illumination. LED lights are known for their low energy consumption, making our neon strip a cost-effective lighting solution.
IP Rating – IP67
The Silicone Neon Strip is designed to withstand any weather conditions with its IP67 rating. This means that our neon strip is completely protected from dust and can withstand immersion in water up to 1m deep. So, you can install it outdoors without worrying about the elements.
CCT – Choose Your Desired Color Temperature
Technical Parameters:
| Product Name | Silicone Neon Strip |
|---|---|
| Cuttable | Yes |
| CCT | 2300K/ 2700K/ 3000K/ 4000K/ 5000K/6000K |
| Working Temperature | -20℃~60℃ |
| Length | 5M |
| Material | Silicone |
| Voltage | 24V |
| Light Source | LED |
| IP Rating | IP67 |
| Warranty | 3 Years |
| Keywords: Silicone Neon Flex, Silicone Led Neon Flex, Silicone Neon Flex Strip |
Product Images


Frequently Asked Questions
Q1: Do you have free sample?
A1: Yes, we can offer samples for testing. Please contact us for freight and sample details.
Q2: What is your minimum order quantity?
A2: Usually MOQ is 100m, and trial orders can be discussed according to product type.
Q3: What’s your delivery time?
A3: Samples are usually ready in 3-7 days. Bulk production depends on quantity and customization.
Q4: Do you offer OEM services?
A4: Yes, we support OEM and ODM service including logo, packaging and specification customization.
Our Services
- Professional LED strip design, installation guidance, OEM and ODM support.
- Fast response for product selection, samples, quotations and technical questions.
- Factory-direct quality control with strong packaging for export orders.
- Custom lengths, waterproof grades, CCT, voltage and accessory matching are available.
x
![Product Image]()