








12mm RGB Led Strip SMD 5050 RGB CCT Adjustable Led Strip Light Multi Color
| Place of Origin | CHINA |
|---|---|
| Brand Name | YIZEE LIGHT |
| Certification | CE/RoHS |
| Model Number | 37277324 |
| Minimum Order Quantity | 100M |
| Price | Negotiation |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 50000m/month |
| Voltage | 24V |
| Power | 19.2W/Meter |
| IP Rating | IP20/IP55/IP65/IP67 |
| Cutting unit(mm) | 6 LED/100mm |
| Delivery Time | 3-7days sample, mass order within 20 days |
| Packaging Details | Neutral Packing, OEM Packing Are Available |
| Other Service | OEM & ODM, One To One Communication |
Product Details
| Voltage | 24V |
|---|---|
| Power | 19.2W/Meter |
| IP Rating | IP20/IP55/IP65/IP67 |
| Cutting unit(mm) | 6 LED/100mm |
Product Description
12mm RGB Led Strip SMD 5050 RGB CCT Adjustable Led Strip Light Multi Color
Q1: What is Rgbcw LED?
A1: RGBCW is the acronym for Red, Green, Blue, Cold, and Warm. These 5-in-1 chips are used in supper bright smart LED lighting products, including LED light strips, color-changing lamps, smart LED bulbs, and outdoor smart lights. RGBCW strip light can control not only the color but also the warmth of the white light.
Q2: What is the difference between Rgbww and Rgbcw?
A2: RGBW and RGBCW/WW have one simple difference, RGBW have a single channel of pure white with one colour temperature. RGBCW/WW have a two white channels which allows adjustment between two colour temperatures
Product Description
1. SMD 5050,RGBCW led strip, High density RGBCW colorful strip
2. High quality FPC, high thermal 3M adhesive
3. With life span over 60000H
4. Widely adaptable to all types of controllers
Product Parameter
| Model No | S560RGBCW-24V-12mm |
| PCB Width | 12mm |
| LED Qty/m | 60Leds/M |
| PCB materials | 3Oz Double-sided coated pure copper |
| Voltage(V) | DC24V |
| Power(W) | 19.2W/Meter |
| Luminous(lm/m) | 1101max |
| LED Chip Brand | Sanan |
| LED BINs | 5-Step, one BIN only for each order |
| CRI(RA>) | Ra >90(Ra >95 optional) |
| Color Tempertature | RGB+3000K-6000k |
| IP Rate | IP20/IP55/IP65/IP67 |
| View Angle | 120 |
| Product Size(mm) | 5000*12*2.1mm |
| Package(m/roll) | 5M/roll (1m/roll,10m/roll,20m/roll.50m/roll,100m/roll. Customized length available) |
| Cutting Unit | 6 LED/100mm |
| Adhesive Tape | 55230H 3M tape |
| Dimmable | YES |
| Certificate | UL,CE |
| Warranty | 3 Years |
Product Images








Frequently Asked Questions
Q1: Do you have free sample?
A1: Yes, we can offer samples for testing. Please contact us for freight and sample details.
Q2: What is your minimum order quantity?
A2: Usually MOQ is 100m, and trial orders can be discussed according to product type.
Q3: What’s your delivery time?
A3: Samples are usually ready in 3-7 days. Bulk production depends on quantity and customization.
Q4: Do you offer OEM services?
A4: Yes, we support OEM and ODM service including logo, packaging and specification customization.
Our Services
- Professional LED strip design, installation guidance, OEM and ODM support.
- Fast response for product selection, samples, quotations and technical questions.
- Factory-direct quality control with strong packaging for export orders.
- Custom lengths, waterproof grades, CCT, voltage and accessory matching are available.
x
![Product Image]()